Porady prawne

Pluskwy w hotelu – zadośćuczynienie czy odszkodowanie?

By 30 września 2022 5 października, 2022 No Comments

Sytuacja, w której rezerwujemy hotel, na zdjęciach prezentujący się wspaniale, a w rzeczywistości przypominający miejsce z horroru, niestety nie jest nowością. Bardzo często nie zostają zapewnione odpowiednie warunki. Nawet jeśli świadomie wybieramy hotel z mniejszym standardem, nie oczekujemy, że będzie aż tak źle. Co robić, gdy trafimy na coś tak okropnego, jak pluskwy w hotelu?

Pluskwy w hotelu – czym grożą?

Pluskwy to szczególnie nieprzyjemne owady. Nawet nie wiemy, kiedy mogą się na nas czaić. Należy uważać, ponieważ ich ugryzienie może wywołać poważny stan zapalny skóry, zawroty głowy czy osłabienie organizmu. Ponadto pluskwy z pokoi hotelowych mogą przenieść się na nasze ubrania i rzeczy osobiste. Istnieje zatem obawa, że przywieziemy je ze sobą do domu – wtedy narazimy też innych domowników i będziemy musieli zapłacić za odrobaczanie pomieszczeń. Przygoda z nimi może okazać się naprawdę kłopotliwa.

Co możemy zrobić?

Co zrobić, kiedy na nie trafimy? W przypadku występowania pluskiew w hotelu musimy natychmiast poinformować o tym właścicieli obiektu. Najlepiej poprosić o zmianę pokoju lub, jeśli mamy taką możliwość, opuścić teren hotelu. Następnie powinniśmy zgłosić się do lekarza, aby potwierdził nasz stan.

Takim miejscem powinien zająć się sanepid. Pluskwy w hotelu należy zgłosić, żeby oszczędzić innym cierpienia. Jeśli zostaliśmy pogryzieni, możemy wystąpić o  zadośćuczynienie. Wtedy sprawa idzie do sądu. Naszym zadaniem będzie stawienie się na sali i zapewnienie dowodów. Aby zyskać pewność, że otrzymamy zadośćuczynienie, możemy skorzystać z pomocy kancelarii. Wykwalifikowani pracownicy dadzą nam wsparcie i dopilnują, żeby zrobić wszystko, by wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Wyrok powinien być przychylny dla nas – w końcu to właściciel hotelu nie zagwarantował odpowiednich warunków i naraził swoich gości. Występując z taką sprawą, możemy być dobrej myśli.

Zadośćuczynienie czy odszkodowanie?

Zadośćuczynienie pokrywa powstałe szkody. Sąd bierze pod uwagę cierpienie fizyczne i psychiczne, uczucie dyskomfortu oraz możliwy uszczerbek na zdrowiu przez pluskwy w hotelu. Odszkodowanie zaś uwzględnia koszty leczenia, jakie musieliśmy ponieść przez pogryzienie. Możemy się o nie dodatkowo postarać.

Nikt z nas nie chciałby trafić do hotelu, w którym są pluskwy. W celu uniknięcia tego, przed zarezerwowaniem terminu koniecznie czytajmy o miejscach, które chcemy odwiedzić. Warto pamiętać, że pluskwy mogą znaleźć się nawet w najbardziej luksusowych hotelach. Obawa istnieje więc zawsze, ale nie zapominajmy, że w przypadku doświadczenia takiej nieprzyjemnej sytuacji, zawsze możemy wystąpić o zadośćuczynienie.