Rezerwacja noclegu i pobyt w nowym miejscu powinny być czymś przyjemnym. Niestety, coraz częściej można natknąć się na obiekty, które chcą oszukać swoich klientów. Poszukiwanie hoteli na własną rękę może być ryzykowne. Co zrobić przed dokonaniem rezerwacji noclegu? 

Zrób dokładny research

Rezerwując hotel, kierujmy się zasadą, że ostrożności nigdy za wiele! Nawet jeśli obiekt wygląda rzetelnie i interesująco, powinniśmy dokładnie sprawdzić jego dane czy lokalizację. 

Przydatne okażą się również opinie – jeśli obiekt ma dużo zróżnicowanych opinii i dobrą ocenę na stronie, jest to potwierdzenie, że ktoś już korzystał z ich usług. Warto sprawdzić również zdjęcia obiektu – na stronach, takich jak TripAdvisor mamy możliwość upewnienia się, czy zdjęcia obiektu, jakie są udostępnione, zgadzają się z rzeczywistością. Jeśli obiekt nie wzbudza naszej ufności, możemy sprawdzić, czy jest zarezerwowany w KRS, czyli Krajowym Rejestrze Sądowym.  

Sprawdź formy płatności

Przystępując do płatności, powinniśmy być szczególnie uważni, bo to tu wydarza się najwięcej oszustw. Każdy obiekt musi mieć swój numer bankowy oraz dane. Jeśli strona proponuje inną płatność, np. poprzez Paypal lub inne platformy, należy upewnić się co do jej zgodności. Wszystkie koszta powinny być podane przy rezerwacji, w jasny i czytelny sposób. Jakiekolwiek niespodzianki po dokonaniu rezerwacji są nieakceptowalne. 

Zadbaj o ubezpieczenie

Wyjazd w nieznane miejsce zawsze wiąże się z jakimś ryzykiem. Aby zadbać o swoje bezpieczeństwo w trakcie wakacji, powinniśmy zainwestować w ubezpieczenie. Z drugiej strony, warto wcześniej zastanowić się, jakie ubezpieczenie będzie nam potrzebne. Nie decydujmy się na dodatkowe ubezpieczenia, które kompletnie nam się nie przydadzą. 

Poznaj swoje opcje

Przed zarezerwowaniem upewnijmy się, że wiemy, które atrakcje i wydarzenia są dodatkowo płatne, żeby uniknąć przykrej niespodzianki na miejscu.

Zachowaj czujność przy rezerwacji

Rezerwując nocleg, powinniśmy zachować czujność, uważnie czytać informacje i nie spieszyć się z wypełnianiem pól. 

Nie dziel się zbędnymi danymi

Podajmy tylko te informacje, które są konieczne – nie wpisujmy poufnych danych lub takich, które wcale nie są potrzebne do rezerwacji hotelu. Jeśli coś wzbudzi nasze podejrzenia, zaprzestańmy wypełniania. 

Dowiedz się, jakie masz prawa 

Jaki ma związek wynajem noclegu a prawo konsumenta? Pamiętajmy, że jako konsumenci, posiadamy dużo praw, z których możemy swobodnie korzystać, na przykład prawo do reklamacji. 

Kierując się tymi 8 rzeczami, z pewnością uda nam się zarezerwować odpowiedni nocleg. Mimo tego, że w internecie możemy natknąć się na naprawdę różne obiekty, nie rezygnujmy z wyjazdów czy próbowania nowych miejsc. Wystarczy czujność i uwaga, a na pewno się nie zawiedziemy.