Pomimo trwającej pandemii wiele osób decyduje się na zagraniczne podróże. Jednak w ostatnich miesiącach ponownie został nałożony obowiązek odbycia kwarantanny po powrocie do kraju. Czy jest to legalne rozwiązanie i czy wszyscy muszą się jej poddać?

Kwarantanna po powrocie do Polski

Kwarantanna po powrocie do kraju wprowadzona została, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Zgodnie z ostatnimi wytycznymi naszego rządu, zawartymi na stronie gov.pl ograniczenie w postaci kwarantanny dotyczy osób, które wjeżdżają lub przylatują do kraju transportem zorganizowanym. Obowiązuje też przekraczają granicę stanowiącą zewnętrzną UE (określone są one rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego) czy też posiadały osobisty kontakt z osobą zakażoną lub potencjalnie zakażoną, a także tych, którzy zostali skierowani na testy w kierunku koronawirusa. Kwarantanna standardowo powinna trwać 10 dni, warto jest tutaj też wskazać różnicę, czym różni się ona od izolacji? Mianowicie ta dotyczy już tych, u których chorobę potwierdzono. W przypadku obydwóch pod żadnym pozorem nie wolno opuszczać domu: nawet na spacer z psem.

Kto jest zwolniony z kwarantanny po powrocie do kraju

Warto jest  wskazać, że w określonych przypadkach kwarantanna nas nie dotyczy: przede wszystkim po przedstawieniu negatywnego testu na COVID.  Jest tak też chociażby jeśli do Polski wracamy własnym pojazdem z innego kraju należącego do Unii Europejskiej. Jednak jak już zostało wspomniane, kwestia ta w inny sposób wygląda w przypadku transportu zbiorowego, jakim są na przykład samoloty czy pociągi. Ponadto są też określone grupy, jakie nie mają obowiązku odbywać kwarantanny po powrocie do kraju. Tutaj przykładowo wskazać możemy studentów oraz doktorantów, kształcących się w Polsce lub prowadzących działalność naukową. Na liście znajdują się również uczniowie uczący się na terenie naszego państwa, którzy granicę zdobywają, aby dotrzeć do danej placówki edukacyjnej. Z kwarantanny po powrocie do Polski zwolnieni są też zawodowi kierowcy w określonych przypadkach, czy rolnicy posiadający gospodarstwo rolne w dwóch krajach. Od grudnia wskazany przywilej posiadają również zaszczepieni na COVID-19 po wskazaniu odpowiedniego zaświadczenia. Pełne informacje na ten temat uzyskamy chociażby poprzez oficjalną stronę straży granicznej.

Czy kwarantanna jest legalna?

Przymus kwarantanny po powrocie do kraju budzi wiele wątpliwości już od marca zeszłego roku. Kwestią tą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, na stronie którego w grudniu 2020 pojawił się list do Prezesa Rady Ministrów o braku podstawy prawnej do kierowania wszystkich osób powracających z zagranicy na przymusową kwarantannę. Ze stwierdzeniem tym nie zgadza się chociażby obecny Minister Zdrowia – Adam Niedzielski, w związku z czym temat nadal nie został całkowicie wyjaśniony. Pamiętajmy, że za złamanie kwarantanny może grozić nam kara w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.

Wiele osób rezygnuje z podróży w obawie właśnie przed przymusową kwarantanną. Jednak zanim podejmiemy decyzje warto jest sprawdzić, czy omawiany obowiązek dotyczy również nas.