Oszustwa na osobach starszych są poważnym problemem społecznym. Często mówi się o metodach na wnuczka czy policjanta, które stosowane są przez oszustów w celu wyłudzenia pieniędzy od niewinnych osób. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że niesłabnącą popularnością cieszą się także pokazy urządzeń i akcesoriów domowych, w ramach których zaproszone osoby są manipulowane i zachęcane do impulsywnych zakupów, często płacąc znacznie więcej, niż towar jest faktycznie wart.

Podczas takich pokazów, osoby starsze często znajdują się w sytuacji, w której są bombardowane informacjami, manipulowane i podejmują decyzje o zakupie pod ogromną presją. Aby zapewnić sobie ochronę przed nieuczciwymi praktykami, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach. Pani Mecenas Sabina Wawrzynowicz – radca prawny w Kancelarii Brzoziewska Kędziora, wystąpiła w programie Telekurier, gdzie podzieliła się swoimi spostrzeżeniami na ten temat.

Zobacz omawiany odcinek programu Telekurier z udziałem Pani Mecenas Sabiny Wawrzynowicz [od 16:55]! 

Podczas pokazu warto być ostrożnym i nie podejmować pochopnie decyzji. Należy dokładnie zapoznać się z ofertą i umową, zwrócić szczególną uwagę na zapisy napisane małą czcionką, które mogą informować o dodatkowych kosztach. Jednak jeśli umowa została już podpisana i zmieniłeś zdanie, masz prawo do odstąpienia od niej w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Jeśli sprzedawca nie poinformował kupującego o tym prawie, okres ten zostaje wydłużony do 12 miesięcy.

Oszustwa na seniorach stanowią istotne zagrożenie. Kancelaria Brzoziewska Kędziora zdaje sobie sprawę z istnienia tego problemu i jest gotowa służyć pomocą w przypadku jakichkolwiek wątpliwości czy sytuacji nieuczciwego działania. Pamiętajmy o swoich prawach, bądźmy świadomi, a w razie potrzeby skorzystajmy z profesjonalnej pomocy prawnej.