Dzieci z wytęsknieniem wyczekują dnia wyjazdu, jednak dla rodzica zorganizowanie wspólnej podróży to prawdziwe wyzwanie. Jest wiele rzeczy, o które należy zadbać, aby cieszyć się bezpieczną podróżą z dzieckiem. Na co powinno się zwrócić wtedy uwagę? Poznaj ważne informacje!

Podróż z dzieckiem – potrzebne dokumenty

Nie można ukryć, że dziecko w podróży wiąże się z dodatkowymi obowiązkami. Obejmują one między innymi zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Co powinieneś mieć przy sobie, aby swobodnie przemieszczać się z dzieckiem? Wszystko zależy od tego, dokąd się udajesz. Jeśli przekraczasz granicę, potrzebujesz nie tylko swojego paszportu, ale i paszportu dziecka. Kiedyś istniała możliwość dopisania dzieci do dokumentu rodziców, lecz zrezygnowano z tego. Zwróć uwagę na to, że kiedy wyjeżdżasz do kraju, w którym obowiązuje wiza, twoja pociecha również musi ją posiadać. Gdy rodzice dziecka nie są w związku małżeńskim i maluch podróżuje z tylko jednym z nich, wtedy sam dokument nie wystarczy. Należy dopilnować tego, aby zarówno ojciec, jak i matka, wyrażali zgodę na zagraniczną wycieczkę. W razie nieporozumień można zwrócić się do sądu, który po przyjrzeniu się sprawie może udzielić takiej zgody. Podobnie dzieje się w przypadku, w którym dziecko wyjeżdża z innym członkiem rodziny. Potrzebna jest wtedy pisemna zgoda obu rodziców, którą można sporządzić u notariusza. Taki tekst musi zawierać dane rodziców, ich podpis, oświadczenie oraz potwierdzenie autentyczności przez notariusza. 

Lot samolotem z dzieckiem

Coraz chętniej wybiera się odległe, ciekawe miejsca na cel podróży. Wtedy jedynym możliwym środkiem transportu staje się samolot. Jak zapewnić sobie bezpieczną podróż samolotem z dzieckiem? W pierwszej kolejności warto zaznajomić się z zasadami danej linii lotniczej. Przeczytasz tam, do jakiego wieku dziecko może spędzić lot na kolanach rodzica, a kiedy konieczne będzie wykupienie osobnego miejsca. Górna granica to najczęściej 2 lata. Wtedy cena biletu może być do 70% niższa. Jeśli dziecko umieścimy w foteliku na innym siedzeniu, bilet może kosztować tyle samo co dla dorosłego lub 50% taniej. W tym wypadku limit bagażu wynosi tyle samo co dla osoby dorosłej. Istotne jest to, aby podczas rezerwacji lotu podać wszelkie niezbędne dane dziecka i zaznaczyć odpowiednią kategorię wiekową. 

Przydatne wskazówki 

Warto pamiętać o tym, że podróż z dzieckiem to nie tylko więcej zmartwień, ale często też więcej udogodnień. Wiele hoteli posiada oferty dostosowane specjalnie dla rodzin z dziećmi. Można wtedy liczyć na różne promocje lub dodatkowe atrakcje. W niektórych obiektach działa na przykład animator, który w ciekawy i zabawny sposób zajmie czas maluchów. To da rodzicom chwilę oddechu. 

Przyjemna i bezpieczna podróż z dzieckiem jest jak najbardziej możliwa. Należy jedynie odpowiednio się do niej przygotować. Jeśli zadbasz o niezbędne dokumenty, a do tego sprawdzisz, jakie dana linia lotnicza czy hotel oferuje rzeczy dla podróżujących z dziećmi, możesz być pewni, że nic cię nie zaskoczy.