Każdy z nas na pewno nieraz będzie korzystał z usług biura podróży ze względu na niesamowitą wygodę takiego rozwiązania, a także nierzadkie atrakcyjne okazje. Warto jednak być przezornym podczas podpisywania umowy oraz zapoznać się z jej aspektami, aby spędzić wymarzone wakacje bezstresowo.

O czym pamiętać podpisując umowę?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, czy wycieczkę kupujemy w agencji turystycznej  lub u touroperatora. Oba miejsca występują pod nazwą biura podróży, choć jedno z nich to jedynie pośrednik. Właściwą umowę podpiszemy u touroperatora, a agencja może nam za pośredniczenie doliczyć dodatkową prowizję. Równie istotne jest sprawdzenie czy konkretne biuro podróży jest wiarygodne, czy działa legalnie. Możemy to zweryfikować w Centralnej Ewidencji Turystyki i Pośredników Turystycznych: będziemy mieli wtedy gwarancję, że oddajemy się w dobre ręce. Kiedy już dostaniemy umowę do podpisu należy przeczytać o warunkach uczestnictwa, organizatorze, dokładnej cenie oraz świadczeniach, jakie nam za nią przysługują, czyli na przykład jakie wyżywienie zostało zaoferowane. Warto zapoznać się także z dodatkowymi kosztami, ponieważ może okazać się, że będziemy musieli zapłacić za wstęp, napiwek lub  wycieczkę.

Zmiany ceny i warunków umowy

Organizator wyjazdu ma prawo do zmiany cen, jednak dopiero w momencie gdy zostało to w umowie jasno określone lub kiedy podwyżka jest niewielka. Zgodnie z prawem biuro podróży powinno o tym poinformować nie mniej niż 21 dni przed planowanym wyjazdem. Zmiana kosztów może być spowodowana wzrostem ceny walut, paliwa, opłat lotniskowych bądź dodatkowymi podatkami. Może także zaistnieć sytuacja, kiedy z jakiegoś powodu zrezygnujemy z wyjazdu: warunki potrącenia również powinny być jasno opisane w umowie. Warto mimo wszystko się z nimi zapoznać, ponieważ w niektórych biurach możemy nie otrzymać wysokiego zwrotu, stąd też istnieje możliwość porównania warunków umowy prezentowanych przez konkurencję. Przykładowo jeżeli wyjeżdżamy za pośrednictwem ITAKA i zrezygnujemy z wyjazdu do 40 dni przed terminem, będziemy musieli ponieść koszt 250 zł od osoby, a w przypadku tygodnia przed wakacjami będzie to potrącenie w wysokości 80% ceny wycieczki.

Dodatkowe ubezpieczenie i dokumenty

Często biura podróży oferują podstawowe ubezpieczenie zdrowotne, chociaż nie zawsze jest ono wliczone w cenę. Warto jednak wziąć pod uwagę, ze względu na charakter wyjazdu, na wykupienie dodatkowej klauzuli alkoholowej. Otóż jeżeli spotka nas wypadek, w wyniku którego na przykład złamiemy rękę, ale byliśmy pod wpływem alkoholu – leczenie należy opłacić samemu. Klauzula chroni nas przed taką ewentualnością. Istotne jest także sprawdzenie ważności dokumentów, gdyż w niektórych krajach poza Unią Europejską wymagane są paszporty ważne przykładowo jeszcze przez rok od daty powrotu. Czasem decydującym faktem w paszporcie może być także “zła pieczątka”, co należy najczęściej od stosunków politycznych między niektórymi państwami to znaczy w Izraelu może czekać nas wywiad spowodowany wcześniejszą wizytą w Maroko.

Chcąc wyjechać na fantastyczne wakacje warto zatem zapoznać się przede wszystkim z warunkami organizatora podróży, a następnie zadbać o swoje bezpieczeństwo i wygodę, aby wczasy minęły bezproblemowo, a prawo turystyczne nas nie zaskoczyło. Wakacje z biurem podróży na pewno mogą okazać się wymarzonymi z odpowiedzialnym podejściem.