W czerwcu 2024 roku w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o ochronie sygnalistów, której celem było wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1937 z 23 października 2019 roku w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Większość przepisów wchodzi w życie już z dniem 25 września 2024 roku.

Nowa ustawa wprowadziła między innymi katalog naruszeń prawa, szczegółową definicję sygnalisty, a także sposób ochrony osób, które zgłaszają nieprawidłowości.
Ustawodawca wprowadził obowiązek ustanowienia procedur zgłaszania naruszeń zarówno wewnętrznie, w obrębie organizacji, jak i zewnętrznie do odpowiednich organów. Ustawa umożliwiła również składanie anonimowych zgłoszeń, co może zapewniać dodatkową ochronę sygnalistom i zwiększać skuteczność mechanizmów przeciwdziałania nieprawidłowościom.

W odpowiedzi na nowe wymagania prawne, oferujemy kompleksowe wsparcie w zakresie wdrażania przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2024 roku o ochronie sygnalistów.

Nasze usługi obejmują m.in.:

– opracowanie wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości zgodnych z wymogami ustawy,

– szkolenia dla pracowników z zakresu ochrony sygnalistów i odpowiednich procedur postępowania,

– wsparcie w tworzeniu kanałów zgłoszeniowych oraz narzędzi do obsługi zgłoszeń,

– doradztwo prawne w zakresie obowiązków pracodawców wynikających z nowej ustawy.

Zapewniamy również długoterminowe wsparcie w monitorowaniu oraz aktualizacji procedur w miarę wprowadzania nowych regulacji.