Pozew o rozwód inicjuje postępowanie sądowe. W pierwszej kolejności warto skoncentrować się na wymaganiach formalnych, które muszą zostać spełnione, aby uniknąć konieczności uzupełniania braków. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje, które należy poznać, zanim zaczniesz przygotowywać się do procedury rozwodowej.
Wymagania formalne – rozwód
Pozew powinien spełniać określone wymagania formalne. Rozwód rozpoczyna się właśnie od jego złożenia, dlatego należy kierować się art. 126 kodeksu postępowania cywilnego (dalej: KPC), który wyznacza podstawowe elementy pierwszego pisma procesowego w sprawie. Zgodnie z tym przepisem, niezbędne są następujące informacje:
- oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane;
- imiona i nazwiska stron wraz z miejscem zamieszkania i numerem PESEL;
- dane pełnomocników stron, jeżeli ich ustanowiono;
- oznaczenie rodzaju pisma;
- osnowa, czyli część merytoryczna;
- podpis strony albo pełnomocnika;
- wymienienie załączników.
Pozew o rozwód powinien być też skonstruowany zgodnie z wymaganiami wskazanymi w art. 187 KPC. Konieczne jest zatem dokładne określenie żądania, a także wskazanie faktów, na których się ono opiera. Obowiązkowe jest też wskazanie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub podjęły się innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu.
Procedura rozwodowa – o czym warto pamiętać?
Składając pozew o rozwód, należy również wnieść opłatę. Opłata sądowa w tym przedmiocie jest stała i wynosi 600 zł. Można uregulować ją w kasie sądu lub wykonać przelew na rachunek bankowy właściwego sądu. Nie można również zapomnieć o wymaganych załącznikach do pozwu. Co do zasady dołączyć należy dowód uiszczenia wspomnianej opłaty sądowej, skrócony odpis aktu małżeństwa, a w przypadku posiadania małoletnich dzieci – skrócone odpisy aktów urodzenia dzieci. Dokumenty powinny być przekazane do sądu w dwóch egzemplarzach, bowiem jeden z nich pozostaje do dyspozycji sądu, a drugi jest przesyłany małżonkowi.
Gdzie złożyć pozew o rozwód?
Gdzie należy złożyć przygotowane dokumenty? Rozwód jest sprawą należącą do właściwości sądów okręgowych. Zgodnie z art. 41 KPC właściwy miejscowo jest sąd, w którego okręgu znajduje się ostatnie wspólne miejsce zamieszkania małżonków – jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze ma miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu.
Jeśli takiej podstawy nie ma, właściwy jest sąd okręgowy miejsca zamieszkania pozwanego, a gdy i ta okoliczność nie jest spełniona, pozew należy złożyć w sądzie miejsca zamieszkania powoda. Dokumenty można przynieść osobiście do biura podawczego lub przesłać je pocztą na adres właściwego sądu.
Procedura rozwodowa jest niezwykle złożona, a żaden wzór pozwu rozwodowego znaleziony w sieci nie jest uniwersalny i z pewnością nie będzie dopasowany do konkretnej sytuacji. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnego pełnomocnika.