Rynek finansowy nieustannie się zmienia, a bezpośredni wpływ na jego funkcjonowanie mają regulacje Komisji Nadzoru Finansowego (dalej: ,,KNF’’). Stanowiska i rekomendacje tego organu administracji publicznej mają kluczowe znaczenie dla instytucji finansowych działających w Polsce. Poznaj zmiany w przepisach KNF, które wpłyną na rynek finansowy w najbliższych latach.

Komisja Nadzoru Finansowego 2025 – polityka dywidendowa

Wśród zmian w przepisach KNF warto wskazać opublikowane w grudniu 2024 stanowisko w sprawie polityki dywidendowej na 2025 rok. Jest to dokument skierowany do banków, zakładów ubezpieczeń, zakładów reasekuracji, towarzystw funduszy inwestycyjnych, domów maklerskich i powszechnych towarzystw emerytalnych. Jego przedmiotem są warunki, które winny zostać spełnione przez wskazane powyżej podmioty, aby te mogły dokonać wypłaty dywidendy z zysków za rok 2024. Zawarte w stanowisku zapisy będą miały istotny wpływ na rynek finansowy – zarówno w aspekcie ogólnego funkcjonowania samych instytucji, jak i decyzji podejmowanych przez inwestorów. Wprowadzone ograniczenia są dość restrykcyjne i mogą wywołać dylematy w zakresie pozyskiwania kapitału przez instytucje działające na rynku finansowym. Jednocześnie należy pamiętać, że ich wprowadzenie ma na celu zapewnienie stabilności całego sektora bankowo-finansowego.

Nowelizacja Rekomendacji G

Warto wspomnieć też o regulacjach KNF z lutego 2024 roku, kiedy to przyjęto ,,nowelizację’’ Rekomendacji G, dotyczącej zarządzania ryzykiem stopy procentowej w bankach. Na treść dokumentu wpłynął w szczególności pakiet regulacji unijnych z zakresu zarządzania ryzykiem stopy procentowej. Rekomendacja obejmuje zbiór dobrych praktyk, uwzględniając aktualne uwarunkowania rynkowe i techniki zarządzania ryzykiem. Działalność instytucji zobowiązanych powinna zostać dostosowana do przedstawionych wytycznych do 31 grudnia 2024 roku. Oznacza to, że w 2025 roku banki powinny kierować się już nowymi zapisami.

Rekomendacja o Wskaźniku Finansowania Długoterminowego (WFD)

Z kolei zmiany w zakresie Wskaźnika Finansowania Długoterminowego mają ograniczyć ryzyko, które jest związane z obecną strukturą finansowania kredytów hipotecznych. Choć są to regulacje, których banki krajowe będą musiały przestrzegać dopiero od 31 grudnia 2026, ich opublikowanie już teraz wpłynie na rynek finansowy. Na czym polegają omawiane zmiany? Obecnie długoterminowe kredyty hipoteczne, finansowane poprzez krótkoterminowe depozyty detaliczne, mogą wiązać się z ryzykiem niestabilnego finansowania. Celem zasad uwzględnionych w Rekomendacji WFD jest ograniczenie ryzyka stopy procentowej i płynności ponoszonych przez banki, a także przekształcenie oferty kredytów hipotecznych opartych o stałą stopę procentową tak, aby była bardziej atrakcyjna.

Zmiany w przepisach KNF koncentrują się na zapewnieniu większej stabilności sektora finansowego oraz ochronie jego uczestników. Ich wdrożenie oznacza nowe wyzwania dla instytucji, ale może też przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa sektora w dłuższej perspektywie.