Praktycznie każdy z nas przynajmniej kilka razy w życiu skorzystał już z usług turystycznych. Wycieczki, podróże i wyjazdy wakacyjne są w dzisiejszym społeczeństwie bardzo popularne. W związku z tym nie brakuje regulacji prawnych, które przedstawiają warunki świadczenia usług turystycznych. Co warto wiedzieć na ten temat? 

Czym są usługi turystyczne?

Usługi turystyczne mają na celu zaspokojenie wszelkich potrzeb osób podróżujących i umożliwienie im wygodnego, bezpiecznego wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Wśród przykładów warto wskazać m.in. transport, usługi hotelarskie czy wyżywienie. Prawo turystyczne wyróżnia też pojęcie imprezy turystycznej. Jest to połączenie co najmniej dwóch różnych usług na potrzeby jednej podróży – np. nabywane w tym samym punkcie sprzedaży lub oferowane w jednej cenie całkowitej. Wszystkie wspomniane kwestie są uregulowane szczegółowo w ustawie z dnia 24 listopada 2017 roku o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.

Znaczenie obowiązków informacyjnych

Na przedsiębiorcach działających w branży turystycznej ciążą obowiązki informacyjne. Przed zawarciem umowy z klientem udzielają podróżnym standardowych informacji za pośrednictwem odpowiedniego formularza. Co powinno się w nim znaleźć? Należy wyróżnić m.in.:

  • awaryjny numer telefonu i dane punktu kontaktowego;
  • informacje o istnieniu okoliczności, które mogą wpłynąć na cenę, a także które uprawniają podróżnych do rozwiązania umowy bez ponoszenia opłat w tym zakresie;
  • wzmiankę o prawie do przeniesienia imprezy turystycznej na inną osobę. 

Ważne jest też to, że wówczas, gdy powiązane usługi turystyczne nie są ujęte w tym formularzu, przedsiębiorca w zrozumiały sposób powinien poinformować usługobiorcę o kwestiach związanych z ewentualną niewypłacalnością biura podróży, a także o wyłączeniu odpowiedzialności za nienależyte wykonanie zobowiązania przez każdego z usługodawców osobno. Istnieje wiele innych kwestii, o których podróżny powinien się dowiedzieć. Jeśli przedsiębiorca wykaże w tym zakresie brak staranności, może ponieść dotkliwą odpowiedzialność. 

Umowa o świadczenie usług turystycznych

Warunki świadczenia usług turystycznych określa umowa zawarta między przedsiębiorcą a klientem. Powinna być napisana prostym językiem, w zrozumiały i czytelny sposób. W związku z tym zawsze należy dokładnie zapoznać się z całą treścią dokumentu. 

Ważną informacją dla wszystkich podróżnych jest to, że wszelkie zapisy zawarte w umowie, które są dla nich mniej korzystne niż regulacje ustawowe, mogą być uznane za nieważne. 

Ustawodawca gwarantuje ochronę podróżnym, jednak aby unikać jakichkolwiek problemów, zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci, powinni przede wszystkim zachowywać należytą staranność na każdym etapie ustalania poszczególnych warunków.