Porady prawne

Błędy okołoporodowe – jak uzyskać świadczenia odszkodowawcze?

By 28 października 2021 29 października, 2021 No Comments

Błędy okołoporodowe mogą mieć tragiczne skutki zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Warto jest dodać, że dotyczą one nie tylko samego przebiegu porodu, lecz też ciąży. Co w takich okolicznościach zrobić i jak uzyskać świadczenie odszkodowawcze?

Co uznaje się za błędy okołoporodowe?

Błędy okołoporodowe są wynikiem złych decyzji lekarzy i/lub personelu medycznego. Mogą być też związane z nieprzestrzeganiem podstawowych procedur, dojściem do zaniedbań czy nie podejmowania konkretnych kroków. Jak wspomnieliśmy nie dotyczą one tylko i wyłącznie porodu i wszelkich czynności z nim związanych, lecz też przebiegu ciąży, monitorowania stanu dziecka oraz matki. Wśród najczęściej popełnianych błędów okołoporodowych wskazuje się:

  • niewykonanie cesarskiego cięcia, pomimo pojawieniu się ku temu wyraźnych przesłanek,
  • zachłyśnięcie się dziecka wodami płodowymi,
  • nieprzeprowadzenie badań takich jak USG,
  • nie dokładny wywiad lekarski,
  • podanie nieodpowiednich leków,
  • pęknięcie miednicy u rodzącej kobiety.

Niestety błędy mogą mieć naprawdę tragiczne skutki, takie jak doprowadzenie do trwałej niepełnosprawności czy nawet śmierci noworodka. Warto jest tutaj dodać, że za ich powstanie często odpowiada nie sam lekarz, co placówka medyczne w stosunku, do której możemy kierować właśnie roszczenia.

Odszkodowanie za błędy okołoporodowe

Zazwyczaj w kontekście wystąpienia błędów okołoporodowych mówi się o odszkodowaniu. Oczywiście, że jest nam ono należne, tylko zawsze trzeba pamiętać o tym, że istnieje kilka różnych rodzajów roszczeń, których możemy dochodzić w związku z popełnionymi przez lekarza zaniedbaniami. Odszkodowanie pokrywa zaledwie starty finansowe, jakie ponieśliśmy w związku z zaistniałą sytuacją, jak np. leczenie w specjalistycznych klinikach, zakup potrzebnego sprzętu czy też leków. W związku ze szkodą niemajątkową, jaka powstała mamy prawo domagać się zadośćuczynienia dla naszego dziecka oraz dla nas. Ostatnim świadczeniem, które ma już bardziej regularny charakter jest renta, która zasądzana jest zazwyczaj w przypadku gdy dziecko wymaga stałego leczenia lub nie będzie w stanie samodzielnie żyć.

 Jak dochodzić swoich praw?

Niestety, dochodzenie w tym zakresie swoich praw w zakresie błędów okołoporodowych może być trudne. Warto jest podkreślić, że mamy na to aż dwadzieścia lat, ponieważ pewne problemy mogą pojawić się z czasem. Oczywiście, im szybciej podejmiemy właściwe kroki, tym lepiej i łatwiej będzie nam udowodnić winę placówki medycznej. Wybierając się do sądu konieczne jest posiadanie pełnej dokumentacji, która wskazywać będzie na problemy zdrowotne, które pojawiły się w wyniku komplikacji. Niezbędną będzie tutaj fachowa pomoc wykwalifikowanego adwokata, który wspomoże nas podczas całego procesu bazując na swojej wiedzy oraz doświadczeniu.

Niestety błędy okołoporodowe przydarzyć mogą się niemal przy każdym porodzie. W takiej sytuacji ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki zarówno medyczne, jak i prawne.