Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca ograniczenie podróży zagranicznych w czasie trwania pandemii do koniecznego minimum. Mimo tego, wiele osób decyduje się coraz częściej w ostatnim czasie wybrać na krótkie wakacje. Czy możemy uzyskać odszkodowanie w przypadku zarażenia się wirusem koronawirusem w czasie wyjazdu?

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek koronawirusa

Wybierając się na wakacje koniecznie musimy pamiętać o odpowiednim ubezpieczeniu, jest to szczególnie istotne w dzisiejszych czasach, kiedy niemal cały świat musi się codziennie mierzyć z coraz to większą liczbą zakażonych koronawirusem. Wiele osób nie planuje jednak w związku z tym rezygnować z podróży, dlatego duża część ubezpieczycieli wyszła ze specjalnymi ofertami, które mają nas chronić w przypadku zachorowania właśnie na wakacjach. Co koniecznie powinna zawierać tego typu polisa turystyczna? Przede wszystkim musi pokrywać koszty hospitalizacji oraz leczenia koronawirusa – jednak podkreślmy, że niemal każde ubezpieczenie posiada określoną kwotę do której opłacane są przez ubezpieczyciela wspomniane sumy. Jest to też kwestia, nad którą dobrze jest się pochylić w przypadku, gdy wykupujemy wycieczkę wraz z ubezpieczeniem w biurze podróży – często wariant podstawowy, nie obejmuje leczenia choroby wywołanej wirusem covid, dlatego lepiej jest zdecydować się na bardziej rozbudowaną opcję: różnica w cenie jest zazwyczaj niewielka, a zabezpieczenie dużo większe. Istotnym jest, w zależności od miejsca gdzie się wybieramy także pokrycie przez ubezpieczyciela ewentualnych kosztów kwarantanny, a także powrotu do kraju jeśli termin miałby ulec zmianie z różnych względów związanych z naszych stanem zdrowia.

Zarażenie się koronawirusem na wycieczce

Uzyskanie odszkodowania z tytułu zarażenia się koronawirusem jest możliwe, jednak nie jest to kwestia łatwa, szczególnie jeśli daną polisę wykupiliśmy przed ogłoszeniem pandemii. Większość ubezpieczycieli w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia zawiera klauzulę, że podróżowanie w czasie pandemii znajduje się w generalnych wyłączeniach odpowiedzialności. Oznacza to, że podróżny często nie tylko nie otrzyma odszkodowania w przypadku zachorowania, lecz także mogą nie zostać pokryte ewentualne koszty leczenia. Bardzo istotnym jest, aby pamiętać, że nawet jeśli wykupimy polisę, tak zwaną “covidovą” odszkodowania możemy nie uzyskać w sytuacji na przykład podróżowania na terenie innych państw lub w przypadku nie wystąpienia hospitalizacji powyżej określonej ilości czasu, dlatego tak istotnym jest zapoznanie się OWU.

 Na co musimy uważać? 

Gdy decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia musimy zwracać na najmniejsze, wydające się na pierwszy rzut oka, nieistotne szczegóły. Wskazać możemy tutaj przykładowo rozróżnienie na epidemię oraz stan epidemii. Pierwszy ze wskazanych to sytuacja, gdy na danym obszarze gwałtownie wzrosła liczba zachorowań na określoną jednostkę chorobową. Z kolei “stan epidemii” jest już konkretną sytuacją prawną, która może właśnie przekładać się na ewentualną wypłatę odszkodowania. Wielu ubezpieczycieli podkreśla także, że nie wypłaca rekompensaty za zachorowanie w przypadku podróży do państw, gdzie ogłoszony został stan nadzwyczajny. Warto też pamiętać o wszelkiego rodzaju ograniczeniach czasowych.

Uzyskanie odszkodowania z powodu zarażenia się koronawirusem podczas podróży jest możliwe, jednak procedura często jest bardzo skomplikowana. Dlatego wykupując polisę koniecznie dokładnie musimy zapoznać się z jej wszelkimi warunkami, aby uniknąć później trudnych sytuacji.