Na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów, które oferują różnego rodzaju imprezy turystyczne. Są to nie tylko duże i znane biura podróży, lecz również osoby prywatne, które często zachęcają atrakcyjnymi ofertami. Jak sprawdzić, czy organizator naszej wycieczki działa legalnie?

Organizacja imprez turystycznych

Zanim przejdziemy do kwestii związanych z tym, ja sprawdzić, czy organizator naszej wycieczki działa rzeczywiście legalnie, koniecznie należy wyjść od podstawowej nomenklatury. Wycieczka, w świetle prawa to impreza turystyczna, którą tłumaczy się jako połączenie przynajmniej dwóch rodzajów usług turystycznych, aby zorganizować jedno większe wydarzenie, jak chociażby właśnie wakacje (impreza turystyczna może być zarówno dłuższa, lecz zarazem przez imprezę turystyczną można rozumieć różnego rodzaju wydarzenia jednodniowe). Jako usługę tłumaczy się na przykład przewóz osób, zorganizowanie im zwiedzenia określonych miejsc, zabytków, lecz również wszelkich kwestii związanych z noclegiem czy też zapewnieniem wyżywienia. Czy każdy z nas może założyć firmę, która organizuje wycieczki? Teoretycznie tak, jednak koniecznie trzeba pamiętać, że tego typu działalność niesie ze sobą konieczność uzyskania wpisu w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystyki.

Państwowy rejestr organizatorów turystyki

Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystyki jest dostępna dla każdego w nasz w wersji elektronicznej – szukać należy jej na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Spis powstał po to, aby każdy klient, zanim zdecyduje się na zakup wycieczki czy innego rodzaju imprezy turystycznej miał pewność, że kupuje z ”pewnego źródła”. Ewidencja ma też pomóc w zminimalizowaniu liczby oszustów. Jakie informacje tam znajdziemy? Oczywiście podstawowe dane, takie jak: adres, NIP, wszelkie kwestie związane z zabezpieczeniem finansowym, lecz także informacje o tym:

  • czy firma zawiesiła działalność czy w dalszym ciągu jest aktywna
  • czy biuro działa legalnie (nie zostało objęte zakazami na organizację imprez),
  • o tym jak długo firma działa (stwierdzić można to na podstawie daty wpisu do ewidencji).

Organizator, aby dostać się do tego typu spisu powinien złożyć odpowiedni wniosek i uiścić opłatę, wszelkie dodatkowe kwestie zależne są często od tego, jaki typ imprez turystycznych planujemy organizować (konkretne wymogi dotyczą na przykład ratowników górskich).

Organizatora nie ma w rejestrze

Co, jeśli organizatora danej imprezy nie ma w rejestrze? Kara za nielegalne organizowanie wycieczek może wynosić nawet 50 000 złotych. Osoby, które zasiadają we “władzach” tego typu podmiotu mogą również podlegać karze, zgodnie z obowiązującą ustawą turystyczną, do 3 lat pozbawienia wolności. Wpisu do rejestru nie wymaga jednak zawód agenta turystycznego oraz określone podmioty, które prowadzą działalność na terenie państw, które podpisały umowę z UE i  spełniają zapisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego z listopada 2015 roku.

Zanim zdecydujemy się na zakup wycieczki warto jest sprawdzić naszą krajową ewidencję organizatorów. Pamiętajmy, aby wybierać wyłącznie sprawdzone źródła o dobrych opiniach, co do których mamy jak największą pewność.