Pandemia koronawirusa wpłynęła znacząco na życie wielu ludzi. Dzięki temu część pracowników mogło wykonywać swoje obowiązki zdalnie – wiązało się to ze spędzaniem ogromnej ilości czasu we własnym domu, tęskniąc do wyjazdów i odskoczni od swoich czterech ścian. Biura podróży zaczęły oferować workation, czyli wakacje w pełni dostosowane do potrzeb pracy zdalnej. W zakres ofert wchodził między innymi nieograniczony dostęp do sprawnego internetu. Czy wyjazd jak ten to impreza turystyczna?

Co to impreza turystyczna?

Imprezą turystyczną nazywa się co najmniej dwie różne usługi turystyczne objęte jednym programem i wspólną ceną, a także jeśli usługi te obejmują nocleg lub trwają ponad dobę, albo jeżeli program przewiduje zmianę pobytu. Organizowanie imprez turystycznych to przygotowywanie, lub oferowanie i realizacja imprez turystycznych. Przedsiębiorcy, którzy podejmują się tego działania podlegają wpisowi do rejestru organizatorów turystyki. Wpis do rejestru świadczy o wiarygodności przedsiębiorcy. Dlatego decydując się na imprezę turystyczną warto sprawdzić listę w Centralnej Ewidencji, którą prowadzi Ministerstwo Sportu i Turystyki. 

Kilka miesięcy workation

Wiele osób zastanawia się, czy workation mieści się w ramach imprezy turystycznej. Z założenia łączy ona różnego rodzaju usługi, które mają służyć celom turystycznym. Workation to turystyka i wypoczynek połączony z pracą – może więc nosić miano imprezy turystycznej. Ustawa nie zabrania wykonywania innych czynności poza turystycznymi, więc praca zarobkowa nie powinna być żadną przeszkodą. Workation mieści się również w kryterium zakwaterowania w celach innych niż pobytowe. W tym przypadku pobyt rozumiany jest jako stałe przebywanie w określonej miejscowości. Workation obejmuje jednak czas określony , więc spełnia kryteria zakwaterowania w celach innych niż pobytowe. Jeśli jednak workation ma trwać kilka miesięcy i polegać na samodzielnym zorganizowaniu wyjazdu oraz wynajęciu pokoju, czy mieszkania, nie jest to wtedy impreza turystyczna. Workation, które trwa kilka miesięcy może być albo usługą hotelarską (choć w tym przypadku usługi mają raczej charakter krótkotrwały), lub najmem na który umowę zawiera się na czas określony, lub nieokreślony. 

Dlaczego to takie istotne? 

Chodzi przede wszystkim o to, by znać swoje prawa. Są one różne w zależności od tego z jakiego rodzaju usług korzystamy. Zupełnie inne prawa będzie posiadał najemca  i podróżny, który jest klientem organizatora turystyki. Najbezpieczniej może czuć się podróżny, który zakupił usługę turystyczną od organizatora. Ma prawo do składania reklamacji, jeśli przebieg imprezy turystycznej był niezgodny z umową, podróżny posiada również wachlarz uprawnień informacyjnych i ochronę przed ewentualną niewypłacalnością organizatora. 

Workation to zdecydowanie podróżnicza innowacja. Warto szczegółowo poznać jej zasady, by móc bezpiecznie korzystać z oferowanych przez biura podróży propozycji. Wiedza na temat posiadanych praw poza granicami Polski jest niesamowicie istotna.