Porady prawne

Życie w konkubinacie a alimenty

By 15 lutego 2022 No Comments

Alimenty kojarzą się głównie z pieniędzmi przekazywanymi na dzieci przez jednego z rozwodników. Co ciekawe może się o nie ubiegać także były małżonek. Kwestia życia w konkubinacie i obowiązku płacenia alimentów pozostawia wiele pytań. Podpowiadamy, jak wtedy wyglądają finansowe zobowiązania wobec dzieci, czy byłego partnera.

Obowiązek alimentacyjny i jego wysokość

Wysokość alimentów zależy od wielu czynników. Sąd indywidualnie orzeka o ilości pieniędzy, które pozwany będzie musiał przeznaczyć dla drugiej strony. Problem reguluje artykuł 135 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego – to właśnie w nim zapisane są wszystkie reguły stosowane podczas orzekania w sprawie o alimenty. Mówi on o potrzebach uprawnionego do alimentów i możliwościach, które posiada dłużnik alimentacyjny. Bierze się pod uwagę nie tylko zarobki ewentualnego dłużnika, ale również szereg możliwości majątkowych. Sąd może uwzględnić na przykład posiadanie działki, czy odziedziczony majątek.

Życie w konkubinacie – co z alimentami na dziecko?

Sprawa ta dla wielu wydaje się niejasna. Jeśli były małżonek decyduje się zawrzeć związek małżeński z inną osobą – obowiązek alimentacyjny poprzedniego partnera traci moc. W przypadku konkubinatu sprawa wygląda jednak inaczej. Sąd interesuje tylko status formalny. Jeśli strona nie jest w związku, który został prawnie usankcjonowany, zarobki i status majątkowy jej partnera nie mają wpływu na obowiązek alimentacyjny. Nowy partner byłego małżonka może zarabiać bardzo dużo pieniędzy, ale dopóki nie zawrze związku małżeńskiego ze stroną nie ma to zupełnie żadnego znaczenia. Dłużnik alimentacyjny pozostaje w obowiązku płacenia pieniędzy na dziecko.

Alimenty na byłego partnera

To problem, który może być koszmarem dla wielu rozwodników. Związek małżeński niesie ze sobą szereg zobowiązań, ale jak się okazuje rozwód nie sprawia, że były partner na zawsze znika z życia. Jeśli sąd wydał wyrok z orzeczeniem o winie, a sytuacja strony niewinnej ulega pogorszeniu były małżonek może zostać zobowiązany do płacenia alimentów. Nigdy nie zadziała to w drugą stronę – winny rozwodu nie może otrzymać żadnych pieniędzy. Jeśli sąd nie orzekł o winie każda ze stron może ubiegać się o alimenty w przypadku niedostatku – braku możliwości utrzymania mieszkania, nieposiadania wystarczającej ilości pieniędzy na jedzenie leki, czy leki.

Prawo związane z obowiązkiem alimentacyjnym w przypadku życia w konkubinacie ma wiele niedociągnięć. Każda ze spraw rozpatrzona zostaje indywidualnie, a jej skutek nigdy nie jest możliwy do przewidzenia. Istotnym jest jednak, aby pamiętać o swoich prawach i możliwościach związanych z alimentami – pomocą w tym zakresie wesprze Kancelaria.