Mimo że alimenty kojarzą nam się głównie ze świadczeniem na rzecz dziecka, okazuje się, że możliwe jest również działanie w drugą stronę – gdy to dziecko zobowiązuje się płacić alimenty dla swojego rodzica. Kiedy taka sytuacja może mieć miejsce i jak ubiegać się o takie świadczenie? Dowiedz się więcej!

Czy rodzic może żądać alimentów od dziecka?

Warto uświadomić sobie, że rodzic jak najbardziej może ubiegać się o alimenty od swojego dziecka. Wynika to z faktu, że obowiązek alimentacyjny według przepisów ciąży na krewnych w linii prostej i rodzeństwie. Widzimy zatem, że możliwa jest sytuacja, w której to rodzic stara się o świadczenie pieniężne od swojej pociechy. Wpływ na to mają również zasady prawa rodzinnego, które wyraźnie mówi o tym, że członkowie rodziny mają się wspierać i wspomagać w razie potrzeby.

Kiedy rodzic może ubiegać się o alimenty?

W jakich sytuacjach rodzic może ubiegać się o alimenty? Sąd może zarządzić taki wyrok w momencie, w którym osoba wykaże, że znajduje się w niedostatku i nie jest w stanie sama się utrzymać. Nierzadko się zdarza, że na skutek wieku czy chorób, osoby nie są w stanie wykonywać pracy czy zarabiać na siebie. Często też ograniczone możliwości powodują, że nie mogą nawet znaleźć pracy. W tym wypadku powinny liczyć na pomoc ze strony swoich bliskich. Kiedy jednak najbliższa rodzina nie chce dobrowolnie pomóc, może być konieczne staranie się o alimenty – obowiązek alimentacyjny zostanie nałożony przez sąd, przez co nie można się od niego uchylać.

Jak ubiegać się o alimenty dla rodzica?

Co zatem rodzic może zrobić, aby przyznano mu alimenty? Pierwszym krokiem będzie wniesienie pozwu do sądu. Aby mieć pewność, że pozew zostanie złożony w odpowiedni sposób, warto zasięgnąć pomocy profesjonalnej kancelarii prawnej, takiej jak kancelaria Brzoziewska-Kędziora, gdzie możemy liczyć na wsparcie i rzeczową poradę. Osoba wnosząca wniosek musi ponadto udowodnić, że doskwiera jej niedostatek, to znaczy, że nie ma podstawowych środków do życia i nie może sama się utrzymać.

Zwróćmy uwagę na to, że nie ma odgórnie ustalonej kwoty, którą sąd może wyznaczyć. Wpływ na wysokość alimentów mogą mieć różne czynniki, takie jak potrzeby rodzica, jego stan zdrowia, a co za tym idzie, zdolność do pracy. Oprócz tego analizowane są również możliwości zarobkowe dziecka. Gdy ono samo ma trudności z utrzymaniem się, sąd wtedy może nie wymagać dodatkowo łożenia na rzecz rodziców.

Płacenie alimentów to coś, co nie zawsze musi być stosowane wyłącznie wobec rodziców – w różnych przypadkach może zdarzyć się, że to dziecko będzie zobowiązane do płacenia świadczeń. Aby tak się stało, należy wystosować odpowiedni wniosek i wykazać, że rodzic znajduje się w niedostatku. Pomoc finansowa ze strony dziecka może okazać się dla matki czy ojca ostatnią deską ratunku.