Porady prawne

Darowizna w rodzinie – czy trzeba zapłacić podatek?

By 24 lutego 2021 9 marca, 2021 No Comments

Wiele rodziców postanawia zabezpieczyć swoje dzieci odkładając środki na przysłowiowy “start” lub kupując np. idącemu na studia młodemu człowiekowi mieszkanie. Czy w przypadku takiej darowizny należy uiścić podatek do urzędu skarbowego?

Darowizna: jakie formy może przyjmować

Według kodeksu cywilnego darowizna ma być formą umowy, gdzie darczyńca zobowiązuje się do nieodpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Co ważne, nie zawsze musi mieć ona formę pisemną. W przypadku pieniędzy, które przekazujemy najbliższym członkom rodziny zazwyczaj zawieranie danej umowy “na papierze”, nie jest praktykowane. Koniecznie jednak podkreślmy, że darowizna nie zawsze to są tylko środki finansowe. Równie dobrze może być to nieruchomość, jak dom czy mieszkanie: wtedy obowiązkowe jest spisanie dokumentów przed notariuszem w formie aktu notarialnego. Musimy dodać, że na ogół wszystkie darowizny są opodatkowane, w zależności od stopnia pokrewieństwa przysługują pewne ulgi i zwolnienia. Czy istnieje jednak możliwość przekazania środków w taki sposób, aby osoba obdarowana nie musiała z tego tytułu ponosić żadnych kosztów?

Darowizny w grupie zerowej

W przypadku spadków i darowizn wyróżnia się trzy grupy podatkowe, od których zależna jest wysokość przysługującej ulgi. Najwięcej korzyści daje nam kwalifikowanie się do grupy pierwszej, gdzie kwota wolna od podatku  to 9637 zł. Zawierają się w niej małżonkowie, dzieci i wnuki, rodzice, rodzeństwo teście, pasierb, zięć, synowa, ojczym czy macocha. Warto jednak podkreślić, że wyróżniana jest tutaj też tak tzw. “grupa zero”, gdzie darowizna nie podlega opodatkowaniu niezależnie od kwoty. Dotyczy to dóbr przekazanych przez żonę, męża matkę, ojca, syna, córkę, siostrę, brata, wnuczęta, a także macochę, ojczyma czy pasierbów. Koniecznie dodajmy, że aby skorzystać ze wskazanego przywileju obowiązkowe jest zgłoszenie faktu przekazania danego dobra do urzędu skarbowego, a także udokumentowanie danej darowizny (może być to na przykład zaświadczenie z banku o przesłaniu  przelewu).

Kiedy trzeba zapłacić podatek?

Niestety często w przypadku darowizn z tak zwanej “grupy zero” zapomina się o obowiązku zgłoszenia jej do urzędu skarbowego, co wiąże się z wieloma przykrymi konsekwencjami finansowymi. Wskażemy tutaj chociażby obowiązek zapłacenia podatku, a także nałożonej kary, ponieważ tego typu zaniedbanie może zostać potraktowane jako oszustwo. Jeśli chodzi o ulgi to do grupy drugiej zaliczają się między innymi zstępni (czyli dzieci, wnuki, prawnuki)  rodzeństwa czy pasierbów oraz ich małżonkowie czy nasi szwagrowie: tutaj darowizny zwolnione są z opodatkowania do kwoty 7276 zł. W przypadku osób, które nie zostały zaliczone do żadnej z  grup kwota wolna od podatku 4902 zł

Darowizna w wielu przypadkach jak sami mieliśmy okazję się przekonać jest zwolniona z podatku. Koniecznie jednak musimy pamiętać tutaj o spełnieniu wszelkich formalności, których nie jest dużo, aby nie narazić się na dodatkowe koszty, których możemy przecież uniknąć.